Co to jest automatyzacja przemysłowa?

Automatyzacja lub automatyczna kontrola to wykorzystanie różnych systemów sterowania urządzeń operacyjnych takich jak maszyny, procesy w fabrykach, kotły i piece do obróbki cieplnej, przełączanie sieci telefonicznych, sterowanie i stabilizacja statków, samolotów i innych zastosowań przy minimalnej lub zredukowanej interwencji człowieka. Niektóre procesy zostały całkowicie zautomatyzowane.

Automatyzacja została osiągnięta różnymi sposobami, w tym mechanicznymi, hydraulicznymi, pneumatycznymi, elektrycznymi, elektronicznymi i komputerowymi, zwykle w kombinacji. Systemy skomplikowane, takie jak nowoczesne fabryki, samoloty i statki zazwyczaj wykorzystują wszystkie te techniki.

Co to jest automatyzacja przemysłowa?

Automatyzacja przemysłowa w przemyśle jest wykorzystywaniem „inteligentnych” maszyn w fabrykach, dzięki czemu procesy produkcyjne mogą być przeprowadzane przy minimalnej interwencji człowieka. Wiąże się to z zastosowaniem różnych systemów sterowania, aby urządzenia operacyjne mogły wykonywać samodzielnie, z niewielką interwencją człowieka, zadania wymagające szybkości, wytrzymałości i precyzji.

Głównymi zaletami automatyki produkcyjnej są procesy eksploatacyjne, które wymagają mniej energii, mniej materiału i zmniejszenia ilości odpadów roboczych. Może to prowadzić do poprawy, jakości, dokładności i precyzji. Wady te obejmują wysokie koszty badań i rozwoju oraz instalację sprzętu.

Jaki jest aktualny stan automatyki przemysłowej w przemyśle?

Chociaż produkcja „wyładowcza”, koncepcja, w której można wyłączyć światła, pozostawiając wszystko dla robota, jest wciąż marzeniem, osiągnięto niezwykły postęp od lat 80 XX wieku. Wiele powtarzalnych i precyzyjnych prac w dużych fabrykach, takich jak linie montażowe samochodów, zostało przejęte przez roboty przemysłowe.

Dzisiejsze roboty przemysłowe mają wysokie możliwości obliczeniowe, znacznie poprawiają systemy wizyjne i zwiększają stopnie swobody działania. Jednakże, są one ograniczone do pracy w środowiskach wysoce zorganizowanych, a w dużej mierze nadal muszą być kontrolowane przez ludzi. Są też zbyt wyspecjalizowani i nieelastyczni dla małych i średnich gałęzi przemysłu. Dlatego można je zasadniczo uznać za narzędzia długich produkcji i dużych producentów.

Wraz z szybkim rozwojem i proliferacją technologii mikrokomputerowych i oprogramowania, automatyzacja w produkcji niemal całkowicie zależy od możliwości komputerów i oprogramowania do automatyzacji, optymalizacji i integracji różnych elementów systemu produkcyjnego. Ze względu na tę zależność automatyzacja produkcji nazywa się komputerową produkcją zintegrowaną.

Jaka jest przyszłość automatyki przemysłowej?

Pomimo, że automatyzacja przemysłowa w produkcji bez niekorzystnych czynników (np. bezpodstawne twierdzenie, które doprowadzi do masowego bezrobocia), jego przyszłość jest bardzo jasna. Roboty przemysłowe przyszłości będą wielofunkcyjne, dzięki czemu ta sama maszyna może być wykorzystana do kilku różnych zastosowań. Będą mieli wiele możliwości związanych z ludzkimi pracownikami, takimi jak zdolność do podejmowania decyzji i autonomia. Będą one również mieć autodiagnostykę i przewidywanie możliwości utrzymania.

Dzięki automatyzacji produkcji przemysłowej fabryka przyszłości będzie bardziej efektywna w wykorzystaniu energii, surowców i zasobów ludzkich. Ponadto, w przeciwieństwie do popularnych przekonań, dotychczasowe doświadczenie wykazało, że automatyzacja nie spowoduje masowego bezrobocia. Wręcz przeciwnie, masowe wykorzystanie robotów stworzy więcej miejsc pracy. Ludzie i roboty będą współpracować w celu stworzenia wydajnego obszaru roboczego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Funkcjonalne meble kuchenne – na co zwrócić uwagę?

wt Cze 16 , 2020
Urządzanie wymarzonej kuchni to nie lada wyzwanie. Z jednej strony planując aranżacje wnętrza kuchennego, stajemy przed szansą stworzenia wyjątkowego wnętrza, w którym będziemy z przyjemnością przygotowywać posiłki dla całej rodziny. Z drugiej – niefortunne decyzje, nieprzemyślane zakupy, czy nieumiejętne dobranie elementów wyposażenia mogą prześladować nas przez lata. Jak zatem rozsądnie […]