Czy nowoczesne kino rzeczywiście zdominowało teatr?

Kino i teatr to dwie formy rozrywki, które z jednej strony są do siebie bardzo podobne, z drugiej – funkcjonują zupełnie w różnych kategoriach. W powszechnym rozumieniu można uznać, że kino zalicza się do formy kultury popularnej, teatr zaś stoi w miejscu kultury wysokiej. Są to jednak stereotypowe sformułowania, które powoli zanikają.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że kino i teatr różnią się od siebie pod wieloma różnymi względami. Obie dziedziny należą do formy widowiska, jednak wzbudzane emocje – w każdym z tych miejsc – są inne. Dla niektórych niezapomnianym wrażeniem będzie obejrzenie sztuki na żywo, dla innych będą to niesamowite efekty specjalne w kinie. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych upodobań.

Kino

Zdaje się, że częściej wybieraną formą rozrywki jest kino, które przyciąga szczególnie młodych ludzi. Jest to miejsce spotkań z przyjaciółmi, ale też dobry pomysł na randkę. Jest to także miejsce, w którym możemy się odprężyć po pracy czy szkole. W kinie każdy może wybrać to, co go najbardziej interesuje. Czy będzie to film komediowy, horror czy dramat psychologiczny – każdy znajdzie coś coś dla siebie. Co prawda ceny w kinach w ostatnich czasach nie należą do najniższych, jednak ich cena zazwyczaj jest mniejsza niż wyjście do teatru. To także ma wpływ na to, że jest to forma rozrywki częściej wybierana przez ludzi młodych.

Teatr

Mówiąc o teatrze nie można pominąć faktu, że mimo wszystko, i ta forma rozrywki, staje się coraz bardziej popularna wśród młodych ludzi. Teatr ma wielu miłośników, dla których lepszych widowiskiem jest żywa gra aktorów. Ta forma sztuki jest niewątpliwie bardziej naturalna i skupia większą uwagę niż film oglądany w kinie. Ludzie powoli przekonują się, że teatr wcale nie musi być nudny i tylko dla wybranej grupy odbiorców.

Powstaje coraz więcej sztuk teatralnych i podobnie jak w kinie – każdy może wybrać coś dla siebie. Jedynym ograniczeniem, które uniemożliwia częste chodzenie do teatru, jest cena biletów. Chociaż można spotkać się z różnego rodzaju promocjami lub zniżkami, które gwarantują bilety w przystępnych cenach. Nie można jednak narzekać na ten aspekt, ponieważ teatr rządzi się zupełnie innymi prawami niż kino i płacimy w tym przypadku za dany klimat oraz grę aktorską.

Co lepsze?

Nie ma poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych zainteresowań i upodobań. Niektórzy są miłośnikami obu form rozrywki i regularnie uczęszczają zarówno do kina oraz teatru. Obie formy spędzania wolnego czasu mają na celu wzbudzić w odbiorcy konkretne emocje i przenieść go do jakiegoś innego świata.

To jak zadziała nasza wyobraźnia uzależnione jest od konkretnych czynników. W kinie nastrój buduje duży ekran, głośna muzyka oraz częste efekty specjalne, niekiedy rozszerzone o efekt 3D. W teatrze natomiast jest to gra aktorska oraz konkretna scenografia i muzyka.

Do kina wybieramy się zazwyczaj z rodziną, przyjaciółmi czy bliską nam osobą, aby miło spędzić czas, odstresować się i odprężyć. Jest to raczej luźniejsza forma rozrywki niż teatr. Widowisko teatralne zazwyczaj wymaga od widza większego skupienia.

Dodatkowe informacje

Jeżeli szukasz ciekawego filmu lub serialu do obejrzenia, sprawdź stronę https://zalukaj.org – znajdziesz tam jedynie legalne odnośniki do filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Możliwości wykorzystania energii słonecznej

pt Lip 31 , 2020
Energia słoneczna jest czystym, przystępnym cenowo i zrównoważonym sposobem generowania elektryczności. Podczas gdy wiele osób przechodzi na energię słoneczną ze względu na znaczne korzyści finansowe, takie jak niższe rachunki za media i wzrost wartości domu, ważne korzyści dla środowiska są równie istotne. Szkodliwe emisje dwutlenku węgla i metanu z paliw […]