DIY, czyli zrób to sam!

Metoda DIY, z angielskiego Do it yourself to po polsku „Zrób to sam”, oznaczająca po prostu wykonanie czegoś w zupełności samodzielnie od początku do końca. Idea to związana jest z wykonywaniem różnego przeznaczenia przedmiotów na własny użytek niekomercyjny. DIY wymaga od ludzi dużych pokładów cierpliwości, ale też jest niezwykle kreatywną rozrywką, pozwalającą ćwiczyć myślenie i poszerzać wyobraźnię. Wraz z rozwojem Internetu idea ta stała się niezwykle popularna, a ludzie chętnie dzielą się swoimi wynalazkami w tej dziedzinie i sposobami na zrobienie czegoś samemu np. na blogach, wideoblogach, w profilach społecznościowych.

Co można zrobić metodą DIY?

Na to pytanie nie da się uzyskać jednej satysfakcjonującej odpowiedzi, zrobić tą metodą można (prawie) wszystko, na co tylko pozwoli nam wyobraźnia i nasze umiejętności. Choć powszechnie pojęcie to kojarzy się raczej z rękodziełami do domowego użytku lub wszelkimi dekoracjami, ubraniami to jednak wykracza ono znacznie dalej, poza te ramy. Niektórzy próbują nawet organizacji eventów bez użycia profesjonalistów, sponsorów, nagrywają płyty samodzielnie w domu itd.

Wiele przedmiotów potrzebnych do DIY znajdziesz w hurtowni dekoracji – wiele ciekawych przedmiotów w jednym miejscu.

Zalety DIY

Niepowtarzalność

Co prawda twory powstałe samodzielnie mogą nie być tak idealne i dopracowane jak te profesjonalnie produkowane przez dedykowane do tego firmy, lecz są przede wszystkim oryginalne i niepowtarzalne. Jeśli przykładowo kupujemy ubrania w sieciówkach, istnieje spora szansa, że spotkamy kogoś na ulicy w identycznym ubraniu. W przypadku, gdy zrobimy coś całkowicie samemu według własnej koncepcji, marne szanse, że znajdziemy kogoś w identycznym stroju.

Personalizacja

Jako że my jesteśmy twórcami danego przedmiotu, możemy go dostosować do siebie i swoich potrzeb. Często bywa, że szukając danego produktu na sklepowych półkach, nie możemy się na nic zdecydować, gdyż to co zastaniemy nie do końca trafia w nasze gusta. Szukanie idealnego produktu może zająć czasem dłużej niż zrobienie go samemu.

Trening dla kreatywności

Robiąc coś samemu od podstaw, musimy odpowiednio przygotować strategię i plan działania, co może poprawić naszą samoorganizację. Nierzadko się zdarza też, że w trakcie musimy zmienić koncepcję lub sposób wykonania, dzięki czemu można ćwiczyć własną adaptację i kreatywność. Czasem metoda DIY wymaga zdolności manualnych, ale bez wątpienia jest też dobrym treningiem dla mózgu. Pamiętajmy też, że kupując gotowe rozwiązanie w zasadzie mamy podane wszystko na tacy, a robiąc coś samodzielnie, możemy mieć z tego dużą satysfakcję.

Dobra rozrywka

DIY to również przede wszystkim dobra rozrywka. Możemy tworzyć coś samodzielnie, ale też z innymi osobami, bawiąc się przy tym jeszcze lepiej. Może to był dobry pomysł na spędzenie popołudnia z przyjaciółmi, czy rodziną. W tym przypadku jest to dosłownie łączenie przyjemnego z pożytecznym.

Duża dostępność inspiracji

Dzięki temu, że DIY stał się bardzo popularnym ruchem i zyskał niezliczone rzesze fanów, w Internecie możemy znaleźć wiele pomysłów i inspiracji. Niektórzy udostępniają gotowy przepis i sposób na zrobienie czegoś, który możemy wykorzystać, powtarzając krok po kroku wykonanie autora, a możemy też po prostu czymś się zainspirować i zmodyfikować to wedle własnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Jakie są właściwości pomidorów Vegex?

śr Lip 29 , 2020
Pomidory tak naprawdę są jednym z najpopularniejszych warzyw na naszych stołach. Ketchup, zupa pomidorowa czy też sałatki z pomidorów, to tylko co po niektóre z naszych ulubionych potraw. Najczęściej jadamy świeże pomidory czy też gotowane. Jednak sięgamy coraz częściej po smażone czy też grillowane pomidory, a nawet po pomidory suszone. […]