Dlaczego robotyzacja budzi wiele obaw?

W polemikach akademickich raz za razem pojawiają się dowody potwierdzające jakiegoś typu troski o przyszłość pracy w większości krajów. O ile obecnie może to nie stanowić jeszcze kłopotu, o tyle za kilkanaście lat algorytmy i roboty mogłyby stanowić znacznie bardziej wartościowych pracowników niż ludzie. W jaki sposób względem tego kreuje się przyszło los dla osób pracujących?

Już dziś mówi się, iż w niedalekiej perspektywie zniknie nawet kilkadziesiąt profesji. Praca wykonywana przez człowieka będzie zastąpiona pracą robota. Największe zagrożenie obejmuje rzecz jasna te profesje, jakie nie potrzebują wysokich kwalifikacji. Ludzie zarządzający przedsiębiorstwami, które opierają się na pracy fizycznej pracowników, ostrożnie zaczynają wprowadzać do powszechnego funkcjonowania roboty. Trzeba położyć nacisk na to, z jakiego powodu podejście to tak bardzo opłaca się menedżerom.

Wydaje się, że stosowanie algorytmizowanych maszyn w swej pracy jest bardzo kosztowne. To prawda, ale trzeba położyć nacisk, iż zainwestowanie w to może w szybki sposób się opłacić, bowiem wydajności robota nie da się porównywać z efektywnością osoby zatrudnionej. Robot nie wymaga urlopu, również nie choruje, może pracować z taką samą efektywnością przez cały czas. To rzecz jasna z takich względów praca robotów mogłaby być niebezpieczeńśtwem dla ludzi w tym sensie, że ci nie zdołaliby odnaleźć pracy.

Ostatnio głośno dyskutowało się o inicjatywie wprowadzenia specjalnego podatku od pracy robotów, ponieważ mogłoby to jakimś sposobem zahamować kradzież pracy maszyn. Znajduje to swych popleczników oraz oponentów, jednakowoż ukazuje pewien podstawowy aspekt – maszyny będą wykorzystywane w coraz większy sposób przy różnego typu pracy oraz przez firmy pracujących między innymi w przemyśle.

Trzeba zaakcentować to, że kadra pracownicza nie będzie zastąpiona przez automaty całkiem. Przez cały czas będzie bardzo wartościowa wysoko wykwalifikowana osoba do obsługi ich oraz kontrolowania, zatem tak nie jest, że pozanikają wszystkie zawody. Dyskutuje się również, iż w nieodległej przyszłości ludziom w zupełności wystarczy czterogodzinny dzień roboczy, ponieważ większość akcji będzie wykonywana przez nowoczesne technicznie maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Co to jest automatyzacja przemysłowa?

pon Cze 15 , 2020
Automatyzacja lub automatyczna kontrola to wykorzystanie różnych systemów sterowania urządzeń operacyjnych takich jak maszyny, procesy w fabrykach, kotły i piece do obróbki cieplnej, przełączanie sieci telefonicznych, sterowanie i stabilizacja statków, samolotów i innych zastosowań przy minimalnej lub zredukowanej interwencji człowieka. Niektóre procesy zostały całkowicie zautomatyzowane. Automatyzacja została osiągnięta różnymi sposobami, […]