Jakie stroje powinna nosić ekipa budowlana?

Przepisy BHP odnoszą się nie tylko do odpowiedniego zachowywania się w miejscu pracy i prawidłowego reagowania na powstające zagrożenia, ale także określają, jakie wymogi powinien spełniać strój pracownika, zatrudnionego w celu wykonywania określonych zadań. Ma to na celu zapewnienie mu bezpieczeństwa i zminimalizowanie ryzyka powstania potencjalnych urazów. Trudno się nie zgodzić, iż pracownicy budowlani są szczególnie narażeni na nieprzewidziane wypadki, a także nierzadko muszą pracować w trudnych warunkach. Jaki wobec tego powinni mieć zapewniony strój?

Kwestie podstawowe

Zanim przejdzie się do omówienia poszczególnych elementów, warto zastanowić się, jakie cechy ogólne powinna mieć odzież BHP. Musi być nie tylko bezpieczna, ale także wygodna i nie krępująca ruchów, co mogłoby wpłynąć na jakość oraz efektywność świadczonej pracy. Ponadto, powinna posiadać odporność na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych, z którymi pracownik mógłby mieć potencjalnie kontakt. W przypadku ekipy budowlanej, stroje jej członków trzeba dostosować do warunków atmosferycznych, zmieniających się często i w dużym stopniu zależnych od pory roku.

Przykładowo, budowlaniec świadczący swoją pracę w okresie wiosenno-zimowym założy t-shirt oraz nieocieplaną bluzę, natomiast zimowe trzewiki zamieni na dużo lżejsze, nieocieplane półbuty skórzane. Bardzo ważne jest, by odzież BHP była solidna i praktyczna – z pewnością doceni to każdy fachowiec, który przez wiele godzin wykonuje swoją pracę na budowie. Powinna ona być wykonana z trwałego materiału, a także posiadać nieprzecierające się, mocne szwy. Ogromną zaletą bluz i spodni roboczych są wzmocnienia w okolicach łokci oraz kolan, zabezpieczające przed szybkim zniszczeniem ubrań, gdyż przeważnie to w tych miejscach najczęściej pojawiają się pierwsze ślady intensywnego użytkowania. Warto przemyśleć zakup takiego modelu spodni ogrodniczek, które posiadają specjalne kieszenie na nakolanniki, co może naprawdę ułatwić pracę w pozycji klęczącej, a taką często trzeba wykonywać na budowie.

Obowiązkowe wyposażenie

Odpowiednio dobrana odzież BHP, która ma służyć pracownikom budowlanym, obejmuje przede wszystkim kask ochronny. Zabezpiecza on przed bardzo groźnymi urazami głowy, mogącymi spowodować duży uszczerbek na zdrowiu. Spodnie robocze do pasa powinny posiadać długie nogawki, wzmocnienia w okolicy kolan oraz mnóstwo kieszeni, służących do przechowywania niezbędnych do wykonywania swoich obowiązków przedmiotów, takich jak chociażby rozmaite narzędzia. Można zdecydować się również na ogrodniczki, mające szelki, które umożliwiają ewentualną regulację.

Tego rodzaju wyposażenie znajdziesz w sklepie BHP Nawigator – zobacz więcej informacji.

Bluza robocza też powinna cechować się dużą ilością kieszeni. Odpowiednie rękawice muszą być trwałe, bezpieczne oraz uniwersalne. Bardzo popularne są modele powlekane poliuretanem. Odzież BHP, mająca służyć latem, to także komfortowy i przewiewny t-shirt oraz odpowiednie półbuty. Muszą one posiadać wkładki zapobiegające ich przebiciu, antypoślizgową podeszwę i wzmocnione czubki, które zabezpieczą palce stóp przed przedmiotami, jakie mogą niespodziewanie upaść na podłogę. Wymaga się także kamizelki ochronnej, zwłaszcza na budowach liniowych. Czasem na danym stanowisku trzeba zapewnić również inne środki ochrony indywidualnej, na przykład ochronniki słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

DIY, czyli zrób to sam!

wt Lip 28 , 2020
Metoda DIY, z angielskiego Do it yourself to po polsku „Zrób to sam”, oznaczająca po prostu wykonanie czegoś w zupełności samodzielnie od początku do końca. Idea to związana jest z wykonywaniem różnego przeznaczenia przedmiotów na własny użytek niekomercyjny. DIY wymaga od ludzi dużych pokładów cierpliwości, ale też jest niezwykle kreatywną rozrywką, pozwalającą ćwiczyć […]