Oświetlenie w kontekście energooszczędności

Czy istnieją proste sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej, zużywanej na cele oświetleniowe? Na przykładzie gospodarstwa domowego przedstawiono istniejące przeszkody oraz możliwe rozwiązania problemu energooszczędności. W artykule także apel dla Ziemi.

Obecnie bardzo mocno promuje się oszczędności energetyczne, które maja na celu zmniejszenie zużycia nieodnawialnych zasobów energii. Zwiększenie wydajności energetycznej jest częstym przykładem dążenia do spowolnienia największego obecnie globalnego kataklizmu, czyli dziury ozonowej. Gospodarstwa domowe zużywają na oświetlenie aż 34% energii całej gospodarki. W branży oświetleniowej jest wiele możliwości oszczędności energii elektrycznej. W artykule przedstawiono kilka z nich.

Bariery i rozwiązania

Istotnym problemem jest wykorzystywanie do celów oświetleniowych nieekonomicznych źródeł światła. Dotyczy to w szczególności tych, którzy korzystają z tradycyjnych żarówek. Najczęściej związane jest to z niską ceną takich żarówek. Porównując skuteczność świetlną żarówek (wynoszącą 8 – 17 lm/W) ze skutecznością świetlówek (których wartość przekracza 100 lm/W), można stwierdzić, że nie jest to w żaden sposób opłacalne. Wymieniając tradycyjne żarówki na energooszczędne, można uzyskać nawet 80% oszczędności energii elektrycznej.

Zły stan techniczny sufitów, ścian, opraw i źródeł światła, wpływa na zwiększenie poboru energii, a co za tym idzie – zwiększenie kosztów zużycia. Wystarczy regularne oczyszczanie żarówek i opraw lamp, czy wybrać jaśniejszy kolor ścian do pokoju, aby zaoszczędzić trochę światła.

Dążąc do zmniejszenie zużycia energii trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie pogorszyć pola widzenia. Idealnym rozwiązaniem jest umiejętne sterowanie światłem dziennym. Podczas projektowania oświetlenia można w maksymalny sposób wykorzystać światło dzienne. Jak wiadomo, światło dzienne zmienia swoją intensywność i skład widmowy w czasie doby, czy pór roku. Automatyczne lub manualne ściemniacze pomogą zapewnić właściwe wykorzystanie oświetlenia dziennego i odpowiednich proporcji między światłem dziennym i elektrycznym, co pozwoli zaoszczędzić ponad 40% energii.

Okna są bardzo ważnym elementem oświetlenia. Zapewniają kontakt ze światem zewnętrznym, komfort pola widzenia. W słoneczne dni mogą być również uciążliwe powodując oślepienie. Rozwiązaniem tego problemu będą rolety lub żaluzje.

Godzina dla Ziemi

W ostatnią sobotę marca rokrocznie odbywa się wielkie wydarzenie, zorganizowane przez Światowy Fundusz na rzecz Przyrody, które polega na gaszeniu świateł na jedną godzinę. Akcja ma na celu oszczędzenie prądu, a w konsekwencji zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. W praktyce stwarza to kłopoty elektrowniom, które muszą zakumulować oszczędzoną energię, a następnie po godzinie, emitować jej duże ilości. Może to doprowadzić do uszkodzenia systemu, a w konsekwencji przerw w dostawie energii na wiele godzin.

Światowa akcja to świetna okazja do zastanowienia się nad zachodzącymi zmianami klimatu i nad tym jak można zaangażować się w sprawy środowiska. To największe taki przedsięwzięcie ekologiczne łączące ludzi z całego świata, niezależnie od narodowości, religii, czy poglądów politycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Polski rynek hydrauliczny

pon Lip 6 , 2020
Dość przygnębiającym faktem jest to, że na polskim rynku brakuje wykwalifikowanych hydraulików. Między innymi dlatego, że wielu z nich wyjechało pracować za granicą. Na szczęście, przy odrobienie wysiłku nawet na polskim rynku można znaleźć solidne firmy zajmujące się hydrauliką. O problemie z usługami hydraulików świadczą statystyki. Jedną z najczęstszych przyczyn […]