Własna działalność gospodarcza czy praca na etacie?

Przed tym pytaniem stoi wiele osób, które pracują na etacie czy wykonują wolne zawody. Nie da się ukryć, że wybór jednej formy pracy może być trudny. Jakie są ich wady i zalety?

W największej mierze przed takim problemem znajdują się osoby wykonujące wolne zawody.  Zarówno prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i praca na etacie mają swoje wady i zalety. Dla jednych najlepszą formą pracy będzie własny biznes – dla innych jasno określone godziny pracy na etacie w firmie. Na co należy zatem zwrócić uwagę, jeśli rozmyślamy nad własną działalnością? Czy może lepiej zostać na etacie? Wszystko jest zdeterminowane przez wiele czynników.

Własna działalność

Nie da się ukryć, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej, niezależnie od branży, wymaga podjęcia konkretnych kroków, ma swoje wady i zalety oraz nie należy do zadań najłatwiejszych. Tym, co powinniśmy uświadomić sobie na samym początku, jest fakt, że praca na etacie ma zazwyczaj jasno określone godziny pracy. W przypadku pracy dla założonej przez siebie firmy jest zupełnie inaczej – często bywa tak, że jesteśmy w pracy praktycznie dwadzieścia cztery godziny na dobę, a realizacja zleceń odbywa się nawet do późna w nocy.

Oczywiście w przypadku pracy na etacie również zdarzają się podobne sytuacje, lecz tutaj – na ogół – nie musimy martwić się o pensję czy liczbę klientów. Własna działalność gospodarcza jest już pod tym kątem zupełnie inna – szczególnie jeśli chodzi o freelancing oraz prowadzenie jednoosobowej działalności.

W prowadzeniu własnej działalności gospodarczej należy zadbać o wiele obowiązków, w przypadku pracy na etacie mamy zazwyczaj zadania do zrealizowania i na tym nasza praca się kończy. Rzecz jasna możemy korzystać z outsourcingu, ale nie jest to powszechnym zjawiskiem.

Dodatkowo sprawę utrudnia motywacja do pracy, szczególnie jeśli mówimy o pracy wykonywanej zdalnie. Wiele osób prowadzących jednoosobowe firmy może mieć co jakiś czas trudności z motywacją, co wynika z wielu źródeł. Jednym z nich może być chociażby to, że praca w domu to brak bezpośredniego kontaktu z domu, możliwość regulowania sobie godzin pracy czy podział pomiędzy obowiązkami w pracy a obowiązkami domowymi. Dla niektórych może to być dosyć poważny problem, utrudniający pracę zdalną.

Praca na etacie

Tutaj sprawa jest zdecydowanie prostsza. Dzięki między innymi sztywnym godzinom pracy możemy oddzielić pracę od życia zawodowego. Jedynym problemem, który pojawia się w przypadku pracy na etacie, może być traktowanie pracowników przez kadrę zarządzającą, co w niektórych przypadkach pozostawia wiele do życzenia.

Oczywiście wybór zależy od zindywidualizowanych preferencji. Dla niektórych o wiele wartościowsza będzie praca na etacie, inni zaś będą chcieli stworzyć coś swojego zupełnie od zera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Jak wybrać ubranka dla niemowlaka?

wt Maj 5 , 2020
Wiadomość o ciąży jest dla większości osób wiadomością najlepszą z możliwych. Dziecko traktujemy jako pewnego rodzaju cud. Wcale nas to nie dziwi. Dziecko jest darem od losu i właśnie w ten sposób do tego podchodzimy. Dziecko jednak to także masa obowiązków oraz wysokie koszty dodatkowe. Tak naprawdę o kosztach przekonamy […]